Thursday, February 20, 2014
The stage is set for the local May 6 partisan primaries.
Fifty-eight candidates qualified to run for 31 local partisan races. The field includes 16 Democrats, one independent and 41 Republicans.
Below are the qualified candidates.
Joe Manuel // R // Chancery Judge // Part 1
Pam Fleenor // R // Chancery Judge // Part 1
Jeffrey Atherton // R // Chancery Judge // Part 2
Larry Henry // R // Circuit Court Clerk
Ron Parson // R // Circuit Court Clerk
Lisa Bowman // R // Circuit Court Clerk
J.B. Bennett // R // Circuit Court Judge // Division 1
Catherine Cate White // R // Circuit Court Judge // Division 1
Stuart James // D // Circuit Court Judge // Division 1
Jeff Hollingsworth // R // Circuit Court Judge // Division 2
L Marie Williams // R // Circuit Court Judge // Division 3
W. Neal Thomas III // R // Circuit Court Judge // Division 4
Sherry Paty // nonpartisan // City Court Judge // Division 1
Russell Bean // nonpartisan // City Court Judge // Division 2
Bill Knowles // R // County Clerk
Randy Fairbanks // R // County Commission District 1
Fred Skillern // R // County Commission District 1
Jim Fields // R // County Commission District 2
Marty Haynes // R // County Commission District 3
Kirkland Robinson // D // County Commission District 4
Warren Mackey // D // County Commission District 4
Pam Ladd // D // County Commission District 4
Greg Beck // D // County Commission District 5
Isiah Hester // D // County Commission District 5
Joseph Graham // R // County Commission District 6
John Allen Brooks // D // County Commission District 6
Phil Smartt // R // County Commission District 7
Perry Perkins // R // County Commission District 7
Sabrena Turner // R // County Commission District 7
Ezra Maize // D // County Commission District 7
Donald Brown // D // County Commission District 7
Curtis Adams // R // County Commission District 8
Tim Boyd // R // County Commission District 8
Kenny Smith // D // County Commission District 8
Brent Lambert // R // County Commission District 8
Chester Bankston // R // County Commission District 9
Melinda Bone // D // County Commission District 9
Jim Coppinger // R // County Mayor
Richard Ford // I // County Mayor
Basil Marceaux, Sr. // R // County Mayor
Bill Hullander // R // County Trustee
Brian White // D // Criminal Court Clerk
Vince Dean // R // Criminal Court Clerk
Gwen Tidwell // D // Criminal Court Clerk
Barry Steelman // R // Criminal Court Judge // Division 1
Rebecca Stern // R // Criminal Court Judge // Division 2
Don Poole // D // Criminal Court Judge // Division 3
Neal Pinkston // R // District Attorney
Gary Behler // R // Juvenile Court Clerk
Rob Philyaw // R // Juvenile Court Judge
Yolanda Echols Mitchell // D // Juvenile Court Judge
Steven Smith // R // Public Defender
Ardena Garth // D // Public Defender
Pam Hurst // R // Register of Deeds
Ryan Epperson // R // Register of Deeds
Paul Parker // R // Register of Deeds
Jim Hammond // R // Sheriff
Chris Harvey // R // Sheriff