published Sunday, July 13th, 2014

Chattanooga Area Swim League’s Bill Caulkins City Meet results (with slideshow)

INDIVIDUAL HIGH SCORERS (Fri-Sat)

Girls

• 8-under: MaeMae Powe (BR) 97, Julia Quernemoen (BR) 83. 9-10: Ellie Taliaferro (FC) 100, Leah Boyd (O) 87. 11-12: Grayson Payne (Cle) 100, Stephanie Xian (SM) 77. 13-14: Gwennie Davis (SH) 97, Jilli Cantrell (O) 78. 15-18: Susanna LaRochelle (SM) 97, Kristen Myers (FC) 91.

Boys

• 8-under: Ben Bevill (FC) 100, Cole Withrow (D) 88. 9-10: Will Haley (D) 93, Sam Powe (BR) 91. 11-12: Emilio Valdez (D) 100, Kyle Berry (FO) 80. 13-14: Peter Dyr (O) 88, Raul Valdez (D) 76.5, Gabriel Johnson (Rin) 76.5. 15-18: Sam McHugh (SM) 94, Ethan Young (D) 83.5.

Top-four finishers Saturday at Warner Park

• Final team results: 1. Dalton Dolphins 2,380 points, 2. Signal Mountain Green Waves 2,032, 3. Ooltewah Tidal Waves 1,631, 4. Stuart Heights 1,454, 5. Fairyland Club Flash 1,140, 6. Ringgold TigerSharks 700, 7. Cleveland Aqua Tigers 665, 8. Big Ridge Raiders 456, 9. Chatt. Country Club Wavemakers 426.5, 10. Fort Oglethorpe Marlins 328.5, 11. Waterdogs 315, 12. Red Bank 238, 13. Cumberland YF Currents 118, 14. Calhoun Blue Barracudas 117, 15. Ridgeside Dolphins 116.

8-under girls

• 25-yard butterfly: 1. MaeMae Powe (BR) 16.86, 2. Frances Bohner (FC), 3. Emma Pulliam (Rin), 4. Julia Quernemoen (BR). 25 freestyle: 1. Powe 15.57, 2. Bohner, 3. Emmaline Goldberg (SH), 4. Bella Lee (FO). 25 backstroke: 1. Laken Coppinger (SM) 18.53, 2. Powe, 3. Pulliam, 4. Quernemoen. 100 free relay: 1. Stuart Heights 1:16.88, 2. Signal Mtn., 3. Fairyland, 4. Big Ridge.

8-under boys

• 25 fly: 1. Ben Bevill (FC) 16.54, Cole Withrow (D), 3. Luke Waldrep (O), 4. Luc Chenard (D). 25 free: 1. Bevill 15.50, 2. Withrow, 3. Waldrep, 4. Tate Holsonback (FC). 25 back: 1. Bevill 20.52, 2. Evan Wingrove (Rin), 3. Franco Valdez (D), 4. Carson Vaughn (D). 100 free relay: 1. Dalton 1:08.85, 2. Signal Mtn., 3. Fairyland, 4. Stuart Heights.

9-10 girls

• 50 fly: 1. Ellie Taliaferro (FC) 29.57, 2. Leah Boyd (O), 3. Payton Woodring (D), Alexia Jackson (Cle). 50 free: 1. Taliaferro 27.89, 2. Jackson, 3. Woodring, 4. Brighton Smith (O). 50 back: 1. Taliaferro 32.17, 2. Boyd, 3. Woodring, 4. Abi Austin (CYF). 200 free relay: 1. Ooltewah 2:07.99, 2. Dalton, 3. Fairyland, 4. Signal Mtn.

9-10 boys

• 50 fly: 1. Sam Powe (BR) 32.22, 2. George Von Canon (SH), 3. Aidan Shaw (BR), 4. Grayson Officer (Cle). 50 free: 1. Will Haley (D) 29.15, 2. Powe, 3. Jacob McDaniel (Cle), 4. Orrin Withrow (D). 50 back: 1. McDaniel 35.21, 2. Haley, 3. Roman Valdez (D), 4. Von Canon. 200 free relay: 1. Dalton 2:05.32, 2. Cleveland, 3. Stuart Heights, 4. Dalton "B."

11-12 girls

• 50 fly: 1. Grayson Payne (Cle) 27.91, 2. Jewel Gordon (SM), 3. Avery Wilson (O), 4. Emma Scruggs (O). 50 free: 1. Payne 26.61, 2. Gordon, 3. Alice Workman (Cal), 4. Stephanie Xian (SM). 50 back: 1. Payne 28:55*, 2. Ellie Waldrep (O), 3. Scruggs, 4. Dallas Woods (RB). 200 free relay: 1. Signal Mtn. 1:51.60, 2. Ooltewah, 3. Cleveland, 4. Waterdogs.

11-12 boys

• 50 fly: 1. Emilio Valdez (D) 26.64, 2. Kyle Berry (FO), 3. Shawn Bradford Bailey (D), 4. Oscar Chenard (D). 50 free: 1. Valdez 25.09, 2. Joshua Carney (FO), 3. Bailey, 4. Henry Bethel (D). 50 back: 1. Valdez 28.66, 2. Berry, 3. Bethel, 4. Will Turner (CCC). 200 free relay: 1. Dalton 1:52.12, 2. Signal Mtn., 3. Fort Oglethorpe, 4. Country Club.

13-14 girls

• 50 fly: 1. Gwennie Davis (SH) 27.65, 2. Jilli Cantrell (O), 3. T.L. Dailey (O), 4. CeCe Turner (CCC). 50 free: 1. Davis 26.23, 2. Mary Kathryn Schumaker (SH), 3. Dailey, 4. Regan Wingrove (Rin). 50 back: 1. Cantrell 30.00, 2. Carlin Hudson (D), 3. Alex Smith (SH), 4. Hannah Smith (D). 200 free relay: 1. Stuart Heights 1:48.15, 2. Ooltewah, 3. Dalton, 4. Signal Mtn.

13-14 boys

• 50 fly: 1. Alex Mashburn (D) 25.66, 2. Peter Dyr (O), Ethan Bevill (FC), 4. Gabriel Johnson (Rin). 50 free: 1. Luke Massey (RB) 24.03, 2. Dyr, 3. Raul Valdez (D), 4. Cal Parker (Cal). 50 back: 1. Valdez 27.02, 2. Dyr, 3. Mashburn, 4. William Trombley (SH). 200 free relay: 1. Dalton 1:37.36*, 2. Signal Mtn., 3. Ooltewah, 4. Ringgold.

15-18 girls

• 50 fly: 1. Kristen Myers (FC) 25.81, 2. April Forsthoffer (SH), 3. Anne Dassow (FC), 4. Maggie Stovall (SM). 50 free: 1. Susanna LaRochelle (SM) 24.08, 2. Myers, 3. Forsthoffer, 4. Missy Karman (SH). 50 back: 1. LaRochelle 27.21, 2. Myers, 3. Forsthoffer, 4. Dassow. 200 free relay: 1. Signal Mtn. 1:40.94*, 2. Fairyland, 3. Stuart Heights, 4. Ooltewah.

15-18 boys

• 50 fly: 1. Sam McHugh (SM) 23.53, 2. Ethan Young (D), 3. Dennis Sohn (SH), 4. Will Raines (SH). 50 free: 1. Raines 22.04, 2. McHugh, 3. Sohn, 4. Young. 50 back: 1. Young 23.68, 2. Sohn, 3. Jon Lancaster (Rin), 4. Ryan Crumpler (O). 200 free relay: 1. Stuart Heights 1:29.30, 2. Dalton, 3. Ringgold, 4. Signal Mtn.

videos »         

photos »         

e-edition »

advertisement
advertisement

Find a Business

400 East 11th St., Chattanooga, TN 37403
General Information (423) 756-6900
Copyright, Permissions, Terms & Conditions, Privacy Policy, Ethics policy - Copyright ©2014, Chattanooga Publishing Company, Inc. All rights reserved.
This document may not be reprinted without the express written permission of Chattanooga Publishing Company, Inc.